Ekrem SAĞEL


Yaklaşık 40 yıl önce, o dönemin ünlü ama o zamanlar küçük bir grup Avrupa lüks markası, mutlu ama az sayıda tarihi müşterisinin küçük çevresinin ötesinde, küreselleşme fırsatını önemli ölçüde büyütmek için kullanmaya karar verdi. Aslında günümüzde ulaşılabilir lüks tüketim ihtiyaçlarına yönelik ciddi marka çalışmaları ve lüks tüketimin alışkanlıkları ve kitleselleştirilmesi adımları bu dönemde yapılandırıldı.

Tam da bu yıllarda yoğun çalışma yaşamı ve global ölçekte büyüyen inanılmaz ticaret rakamları sayesinde, iş insanlarının kişisel hedefleri ve çalıştıkları beyaz yakalı pozisyonların sunduğu yüksek standartlar, ticaret yapanların da sayı ve gelirlerinin artması ile insanlık tarihinde büyük miras, ya da aile zenginlikleri yolu ile gelen tüketim alışkanlıklarını ciddi anlamda değiştirmeye başladı. Bu noktada varlık edinmiş ciddi bir yeni kitleyi de, lüks tüketime doğru yönlendirdi.

İnsanların lüks moda markalarına yöneldiklerini, aksesuardan başlayarak dayanıklı tüketimden, beyaz eşya tercihlerine, evlerinden, tatil anlayışlarına değin ciddi bir değişiklik ve inanılmaz büyük yeni bir pazar oluştu. Aslında kişilerin lükse olan talepleri, onların yaşam tarzı yaklaşımındaki kabiliyetlerini göstermek için eşsiz bir fırsat sunarken, seçkin bir gruba ait olma duygusu ile ilişkili heyecanı sağladıklarını doğrulamaktadır. Ancak, global anlamda son ekonomik yavaşlama sırasında daha olgun pazarlarda, müşteriler giderek fiyat ve kalite bilincine sahip hale geldi.

Lüks bir ürüne yaklaşırken, seçerken ve satın alırken daha iyi, özelleştirilmiş, anlamlı deneyimler ve hizmetler sağlandığında, daha fazla ödeme yapmaya istekli olmaya başladılar. Markanın değeri kadar Markanın deneyimi de önemli bir tercih nedeni olmaya başladı. Günümüzde gelişmekte olan pazarlardaki müşteriler bile, uygun fiyatta ve erişilebilir logolu ürünlerden, niş ve münhasır ürünlere kadar, lüks piramidine hızla ilerleyerek daha fazla önem kazanıyorlar.

Bu son paragraflarda tanımlamaya çalıştığım tüketim alışkanlığı, deneyim ve marka ikilisi ile doğru fiyat eşiğindeki üçgende yepyeni bir müşteri profili mevcut günümüzde. Geleneksel tüketicinin yanı sıra inanılmaz kentli ve farklı bir lüks tüketicisi var bu ekosistemin içerisinde artık. Özel, lüks ve marka aksesuarlar ve takılar ile donanımlı tüketicileri, bir zincir kahve mağazası kuyruğunda karton kahve bardağı ile görmek, ya da orada oturmuş çalışırken görmek, şaşırtan bir durum olmadığı gibi yeni lüks tüketimin yepyeni tanımlı bir profili yaşamın içinde ve her an bir dokunma mesafesinde.

Bu bağlamda artık “Yüksek Standartlardaki Lüks” ya da “Erişilebilir Lüks" dünyasında tüketicisini iyi tanımak ve onunla özel bir iletişim içinde kalmak zorundalığı önemli bir gerçek. Aksi ise, sonuçlanmamış satışlar ve sürdürülebilirliği tartışmalı marka kayıplarına yol açmakta.

İşte tam bu noktada, Göbeklitepe ile 12.000 yıl geçmişe dayanan yurdumuzun bu kadim topraklardaki geleneksel lüks tüketim ile yeni lüks tüketim arasında kültürel geçişte değişmeyen tek bir gerçek olan SATIŞ köprüsünün deneyimsel mimarlarından birisi olarak tüm profesyonel deneyimlerimi paylaşmaya başladım sizlerle.

Lüks tüketim dünyası içinde, neredeyse adanmış bir yaşamın, kişisel "gusto" mun olgunluk döneminin üreticiliği ile sizlerle paylaşıyorum.

Giriş yazısı ve kısa bir yeni çağdaş lüks tüketim profillemesinin ardından merak edenler için ise Ekrem Sağel kimdir sorusuna kısaca not düşmek isterim.

Gerçek bir kentli olarak İstanbul doğumluyum. İlkokul yıllarından bu yana İstanbul ve önemli lüks tüketim şehirlerinde okudum ve büyüdüm. Aslında çevremdeki insanlar bugün yeni tariflenen lüks dünyasının yeni hedef kitlesi idi.

1986 yılında işin önce en sert ama en keyifli tarafı olan Satış ile başladım profesyonel iş yaşamıma. Uzun yıllar Amerikalı lüks müşterilerinin göz bebeği olan Meksika’da Cancun, Playa del Carmen, Cozumel adasında 3,5 yıl yaşadım ve bu bölgelerde yer alan hem lokal hem de dünya markalarında yöneticilikler yaptım.

Prestroyka sonrası dünyanın en önemli lüks tüketim başkentlerinden bir tanesine dönüşen Rusya Federasyonunda 6 yıl yaşadım. Moskova, St. Petersburg, Yekaterinburg, Nijni Novgorod, Krasnodar, Novo Sbirsk, Rostov On Don, Samara, Sochi, Yaroslavl, Kazan şehirlerinde yer alan Markalara ve Firmalara Danışmanlık Hizmetleri, Satış Eğitimleri, Seminerler verdim.

Mücevher ve saat sektöründe; Gilan, Jaeger Le Coultre, Bulgari (Cancun), Gurhan, Diamond's International (Cozumel), Zen Pırlanta, Tourbillon Boutique gibi değerli markalarda.
Hazır giyim sektöründe; United Colors of Benetton, Levi's, Çift Geyik Karaca, Tiffany&Tomato. 
Turizm sektöründe; Club Hotel Sera, Marco Polo/Çamyuva, Centur Duty Free Shop, Lapis (Playa del Carmen), Bazaar 54 Aspendos gibi bir çok farklı platformda marka deneyimleri edindim.

Bu deneyimlerimin ardından yurt dışında Lüks Tüketim Sektöründe yer alan bir çok markaya, Butik Otellere, Lüks Otomotiv Markalarına, Dünya Hazır Giyim Markalarına, Mücevher Markalarına.. Satış Koçluğu, Marka Danışmanlığı, Yönetim Danışmanlığı ve Yatırım Danışmanlığı hizmetleri verdim.

Türkiye'nin, Mücevher Sektörünün ilk Mücevher Satış ve Mağazacılık Eğitimlerini, Lüks Sektör Satış Eğitimlerini veren Eğitim Uzmanı olarak bugün aslında önemli bir sorumluluğu da omuzlarımda taşıyorum.

Lüks sektörde satış inceliklerini, satış detaylarını, gerçek satış tecrübelerini paylaşarak güncel örneklerle verdiğim satış eğitimlerimde birebir sunuyorum.
Pazarlama ve marka üzerine danışmanlık hizmeti sunuyorum. Satış Koçluk hizmetim ise, radikal uygulamaları içeriyor ve satışların artışında, hizmet kalitesinin yükselmesinde somut neticeler veriyor. Marka danışmanlık hizmetimde, markanın rengi, logosu, ismi ve gelecekte aksaklık yaratmayacak altyapı sistemlerini kuruyorum.

Türkiye Mücevher ve Pırlanta sektörünün ilk satış kitabı olan "Mücevher ve Pırlanta Satış Teknikleri" kitabım ise bir ilk ülkemizde.
İkinci kitabım "Gelecekte Satış" da, yapay zekalı satış sistemlerini yazdım.
Üçüncü kitabım, "Verilen Sözler Tutulur mu?" da, pırlanta sektörünün eksikliklerini kaleme aldım. Sektöre yeni girecek, sektörü tanımak isteyecek, sektör içinde olup yeniden yapılanmaya gidecek olan şahısların ve firmaların yararlanacağı, yol haritasını gösteren bir kitap.
Yurt dışında yayınlanan, 5 kıtadan işinde uzman 145 kişinin yazar olarak yer aldığı “Secrets of Working Across Five Continents” kitabın yazarlarındanım.

Pazarlama Türkiye'de, Lüks Sektörle ilgili köşe yazarıyım.
PDR Eğitim ve Danışmanlık firması bünyesinde yer alan, TMI Türkiye’den eğiticinin eğitimleri konusunda eğitimci sertifikasına sahibim.

Türkiye'nin güncel Lüks Dünyası Haberlerini yayınlayan TIMES DELUXE sitesinin kurucusuyum.
Türkiye'nin ilk Lüks Topluluğu olan Republic of Luxury'nin kurucularındanım.

YouTube kanalımda sektörel videolar sunuyorum. EkremSağel hesabından takip edebilirsiniz.

Halen, yurt içi ve yurt dışında Lüks Satış Eğitimleri, Lüks Satış Koçluğu, Lüks Yaşam Koçluğu, Marka Danışmanlığı hizmetlerini veriyorum.