Otel Hizmet Koçluğu

Günümüzde insanlar geçmişte olduğundan daha fazla hem iş dünyasında ve hem de turist olarak seyahat ediyorlar. Büyük şehirlerde birçok iyi oteller vardır. Konaklamaların yanı sıra, fiyatlar otelden otele değişmektedir. Eğlence ya da dinlenme için kullanılan lüks oteller, en lüks ve en pahalı tatil köyleri gibi.

Çoğu otellerdeki odaların tümü modern olanaklara sahiptir. Merkezi ısıtma, klima, banyo, saç kurutma makinesi, pantolon ütüsü, telefon, uydu TV ve farklı unsurlar. Bilinçaltı hizmeti kapıda başlar. Araç otelin girişinde durduğunda, görevli, misafirlere bagaj konusunda yardımcı olur ve misafirlerin otel ile ilgili ilk izlenimleri bu aşamadan başlar.

Konuk deneyimi, bir otel veya tatil köyünün başarısı için çok önemlidir. Sürekli değişen bir çevrenin talepleri odaklanmayı zorlaştırabilir. Konaklama endüstrisi oldukça rekabetçi bir ortamdır ve sınıfının en iyisi olması mecburiyeti vardır.

Hizmet koçluğu yoluyla etkin ve motive olmuş bir ekip oluşturulur. Personel ile birebir, ilişki kurulur. Bilinçaltı eğitim programı gerçekleştirilir. Disiplinler uygulamalı gösterilir. Bunun sonucunda da otel genelinde müşteri odaklı bir yaklaşım meydana gelir.

Otel hizmet koçluğumda, bu süreçleri detaylı olarak sunumlar ile eğitimimde ve reel olarak sahada işliyorum. Sonucunda, hizmette farklılık yaratan, bilinçli ekipler oluşuyor.

-Tecrübeyle Sabittir.-